KMarMagazine 22-05-2025

Dit artikel hoort bij: Specials 01

Nieuwe functies, nieuwe energie

Twee mannen staan naast elkaar op het gras voor kantoorgebouw.

Aan de slag na reorganisatie Landelijk Tactisch Commando

De reorganisatie van het Landelijk Tactisch Commando (LTC) is een enorm proces geweest. De vierde en laatste stap van de reorganisatie is inmiddels afgerond en daarmee zijn een hoop collega’s op een andere plek terechtgekomen. Op Camp New Amsterdam vertellen 2 van hen over hun werk in de nieuwe organisatie.

Man met stoppelbaard en geruit hemd kijkt lachend in de camera.

Wie: Kevin (38)

Rang: Burgermedewerker

Nieuwe functie: Adviseur Stafgroep Operations

Oude functie: Communicatieadviseur Bureau Communicatie LTC

Werkzaam binnen de Marechaussee sinds: 2023

“Ik ben 1 mei officieel gestart als adviseur Stafgroep Operations. Deze groep coördineert en begeleidt werkzaamheden voor, en in samenwerking met, de Commandogroep en de secties van de afdeling Operations. De Stafgroep bestond voorheen formeel niet. Zonder de reorganisatie was ik dus nooit met deze nieuwe functie gestart.

Toen ik in 2023 bij de Marechaussee begon, was ik sowieso niet van plan om zo snel van functie te wisselen. Ik kom van buiten Defensie en wilde vooral de tijd nemen om te landen binnen dit krijgsmachtdeel. Tijdens de opleiding Hoofd Taakorganisatie aan de politieacademie ging het balletje voor het eerst rollen. Ik volgde deze opleiding om als communicatieadviseur een rol te vervullen in een Staf Grootschalig en Bijzonder Optreden (SGBO). In gesprekken met de docenten kwam naar voren dat dichter op de operatie werken mij wel zou liggen. Maar op dat moment had ik nog geen helder beeld van de mogelijkheden voor burgermedewerkers. De reorganisatie van het LTC bood een kans om me te oriënteren op dit werkveld. Er kwamen ineens zo veel toffe en nieuwe functies beschikbaar. Ik besloot mijn kans te grijpen. Na mijn sollicitatiegesprek in januari kreeg ik diezelfde avond al een telefoontje dat ze mij wilden voordragen voor de functie op de afdeling Operations. En nu, 4 maanden later, zit ik hier!

Wat mij echt heeft geholpen om deze stap te zetten, is het gesprek aan gaan met collega’s buiten mijn eigen werkveld. Als je nieuwsgierig bent naar ander werk, ga dan gewoon eens ergens langs voor een kop koffie. Dat hoeft niet eens tot een sollicitatie te leiden, maar je leert het werk en de collega’s kennen. Zowel burgers als militairen vertellen graag over hun werk. Een reorganisatie is al spannend genoeg. Pak de regie en zorg ervoor dat je op een plek komt die bij je past.”

Portret van man met blauw KMar shirt en baret op die vriendelijk kijkt.

Wie: Glenn (32)

Rang: Kapitein

Nieuwe functie: Plaatsvervangend sectiecommandant sectie Current Intell

Oude functie: Plaatsvervangend sectiecommandant sectie Informatieknooppunt

Werkzaam binnen de Marechaussee sinds: 2019

“Het profiel van de nieuwe functie plaatsvervangend sectiecommandant sectie Current Intell is behoorlijk specifiek. Dus toen ik vorig jaar bericht kreeg dat mijn oude functie werd aangemerkt als code 4, ofwel vervalt, werd ik daar niet heel zenuwachtig van. Ik was uiteindelijk de enige kandidaat die solliciteerde op de nieuwe functie. Een week later kreeg ik groen licht en was mijn herplaatsing definitief.

Nu de reorganisatie is afgerond, heb ik veel zin om verder te bouwen aan de kennis en expertise van de 5 teams binnen onze sectie. Ik heb geen moment een andere functie overwogen. Niet omdat ik pas 1,5 jaar plaatsvervangend sectiecommandant was, maar vooral omdat voor mijn werk het nieuwe Informatiegestuurde Optreden (IGO) heel tof en uitdagend is. IGO werpt nu al zijn vruchten af. Dankzij de reorganisatie werken we nu 7 dagen vooruit met ‘current intell’. Hierdoor kunnen de collega’s in de meldkamer van het team Real Time Intelligence Center de vragen van collega’s op straat nog beter beantwoorden en indien nodig onderbouwen met intell. Onze beeldvorming draagt zo bij aan de besluitvorming op straat en tijdens incidenten.

Terugkijkend heeft de reorganisatie mijn werk verdiept en ik blijf gelukkig plaatsvervangend sectiecommandant. Als startende officier wilde ik de functieduur van 3 jaar ook echt volmaken. Collega’s die nog niet herplaatst zijn, adviseer ik de vacaturebank in de gaten te houden voor leuke nieuwe functies. Ook voor de Intell in de meldkamer zoeken we nog collega’s. Dit team van toppers met hart voor de zaak kan versterking gebruiken. We zijn immers verplicht om 24/7 bereikbaar te zijn. Dat is na de reorganisatie niet anders.”

Man in geruit hemd en militair in blauw shirt zitten aan kantoortafel tijdens interview.

‘Geen moment te vroeg’

De reorganisatie van het Landelijk Tactisch Commando kwam voor de commandant van het LTC, brigadegeneraal Jos Pieters, geen moment te vroeg. “Hiermee zijn we klaar voor de toekomst en kan de focus weer van reorganisatie naar de operatie.”

“Om goed in te kunnen spelen op informatie, complexe uitdagingen en frequente veranderingen, zijn we ruim 10 jaar geleden gestart met de transitie van gebiedsgebonden optreden naar informatiegestuurd optreden. Dit dient als basis voor onze operationele, tactische en strategische keuzes. Op deze manier kunnen we blijven inspelen op de huidige ontwikkelingen in de wereld.

Er is altijd meer dan genoeg werk binnen onze organisatie. Door actuele informatie kijken we waar capaciteit nodig is en zetten we onze mensen in, daar waar dit het meeste effect heeft. Bijvoorbeeld wanneer het door vakantietijd extra druk is met grenscontroles of als er meer beveiliging nodig is van hoogwaardigheidsbekleders die Nederland bezoeken. Maar ook door gericht actie te ondernemen bij informatie over een bepaalde toename van migratiestromen. We werken nu dus met centrale sturing vanuit inzicht, overzicht en verbondenheid.”

Tekst: Stijn Jaspers | Foto’s: Hans Roggen