12

Dit artikel hoort bij: de Vliegende Hollander 07-08 | 2014

Journaal

Apaches speuren bij crash Air Algérie

Vrijdag 25 juli maakten 2 Nederlandse Apaches beeldmateriaal van het neergestorte vliegtuig van Air Algérie. Dit deden ze vanaf Kamp Castor in Gao (Mali) in opdracht van de VN. De dag ervoor verdween het toestel van de radar. De heli’s, die over zeer geavanceerde sensoren beschikken, werden toen door de VN ingezet om het vermiste vliegtuig op te sporen.

Ook commando’s van de Special Operations Land Task Group (SOTG) werden vrijdagochtend met 2 Mi-8 transporthelikopters van de VN ingevlogen op de rampplek. Zij ondersteunden daar de aanwezige eenheden bij de beveiliging van het rampgebied en de verdere hulpverlening. Aan boord zaten ook EOD-specialisten die opgeleid zijn om bewijsmateriaal bij een crash vast te leggen. Het toestel stortte donderdag 24 juli neer in het noorden van Mali. Het vliegtuig, een MD-83, was in opdracht van vliegtuigmaatschappij Air Algérie onderweg van Burkina Faso naar Algerije. Alle 118 inzittenden kwamen om. De zwarte dozen zijn gevonden en naar Frankrijk overgebracht.

x
streep
x

Reünie 50 jaar Alouette III

Iedereen die in het heden en verleden vloog met of werkte aan de Alouette III is welkom op de reünie ter ere van 50 jaar trouwe dienst van dit type. Geen andere vliegende machine diende ooit zo lang achter elkaar bij Defensie. Het bijzondere evenement vindt plaats op vrijdag 12 september op vliegbasis Gilze-Rijen.

Behalve het ontmoeten van (oud-)collegae zijn er diverse binnen- en buitenlandse uitvoeringen van het toestel te bewonderen. Ook staat een vlucht met 4 ‘mini-Grasshoppers’ op het programma. Evenals een demonstratie met 3 Alouettes zoals die op de Luchtmachtdagen dit jaar te zien was. Daarnaast worden een grote collectie (vlieg-)instrumenten, opengewerkte Alouette-onderdelen en foto’s van de afgelopen jaren tentoongesteld.

Aanmelden voor de reünie kan nog tot uiterlijk 28 augustus. Vol is vol. Een inschrijfformulier is te vinden op www.alouette50.nl. Daarop staat, net zoals op de Facebookpagina ‘Alouette 50 jaar’, meer informatie en foto’s.

streep

Recordaantal patiëntenvluchten in juli

De AB-412 reddingshelikopters zijn in juli een recordaantal keer uitgerukt. De toestellen brachten maar liefst 33 patiënten van de Waddeneilanden naar het vasteland. Ook haalden de heli’s 3 maal iemand van een boordplatform of schip.

“Het vakantieseizoen is altijd drukker, maar je kunt het natuurlijk nooit echt inschatten”, zegt commandant van het 303 Search and Rescue Squadron majoor Ed Scherpenzeel. Deze maand hielp zijn eenheid bijvoorbeeld veel vrouwen in barensnood naar ziekenhuizen op het vasteland. De vele geboortekaartjes die op het squadron hangen vormen daar een mooie herinnering aan.

Patiëntenvervoer stopt

Aan de taak eilandbewoners naar ziekenhuizen op het vasteland brengen komt echter medio 2015 een eind, zo liet minister Jeanine Hennis-Plasschaert onlangs weten. Jarenlang voerde de eenheid deze maatschappelijke taak uit naast haar hoofdtaak. Dat is het opsporen en redden van vliegers die zijn neergestort in zee.

streep

Poortwachter Hawker Hunter geplaatst

Vers gepoetst en geschilderd, schittert de Hawker Hunter sinds deze zomer weer op zijn sokkel op de vliegbasis Leeuwarden. Het vliegtuig is de derde poortwachter. Naast een F-16A en F-104G, volgt later nog een Gloster Meteor. De Hunter vloog tussen 1956 en 1960 bij het 325 Squadron op Leeuwarden. De meeste jaren sleet het toestel als poortwacht op de Koninklijke Kader School Luchtmacht in Schaarsbergen. Foto: vliegbasis Leeuwarden

x
streep

Luchtmacht paraat voor Europese gevechtseenheid

Samen met de landmacht staat de luchtmacht sinds juli stand-by voor inzet bij internationale brandhaarden, evacuaties of humanitaire hulp. De circa 750 militairen van beide krijgsmachtdelen maken onder Belgische leiding 6 maanden deel uit van de European Battlegroup. Als de Europese Veiligheidsraad besluit dat ergens militair ingrijpen nodig is, zijn de eerste eenheden binnen 10 dagen in het missiegebied.

Onder het personeel is ook een deel dat gevechtssteun, logistiek, medische ondersteuning en stafzaken regelt. Daarbij is ook materieel op afroep beschikbaar. Voor de luchtmacht staat het Defensie Helikopter Commando paraat met 2 Chinooks. De landmacht kan bij genoemde noodsituaties ondersteuning bieden met 14 CV90-infanteriegevechtsvoertuigen van de 43 Gemechaniseerde Brigade en 14 Bushmaster-pantservoertuigen van 11 Luchtmobiele Brigade.

Samenstelling eenheid

De European Battlegroup bestaat uit circa 3.000 militairen. Behalve België en Nederland leveren Duitsland, Luxemburg, Macedonië en Spanje de tweede helft van 2014 een bijdrage. De gevechtsgroep kan zelfstandig missies uitvoeren van 30 tot 120 dagen. Het inzetgebied bevindt zich in principe binnen een straal van 6.000 kilometer van Brussel.

streep

Hennis spreekt in Rome over JSF

Minister Jeanine Hennis-Plasschaert sprak op 7 juli in Rome met haar Italiaanse collega Roberta Pinotti over de F-35. Daarvoor nam ze een kijkje bij de assemblagefabriek van het vliegtuig in Cameri nabij Milaan. Italië en Nederland zijn partnerlanden bij de ontwikkeling van de F-35.

Het kabinet wil in totaal 37 van deze toestellen kopen als opvolger van de F-16. Rome en Den Haag kijken op welke wijze ze hierbij kunnen samenwerken. Nagedacht wordt over de mogelijkheid om de Nederlandse F-35’s in Italië te laten maken. In ruil vindt dan het onderhoud van de Italiaanse toestellen plaats in ons land.

streep

Cougar oefent hoisten in Vlissingen

Een Cougar-bemanning trainde in augustus in de Westerschelde bij Vlissingen het zogenoemde hoisten. Bij deze reddingstechniek hijst de bemanning een persoon in nood omhoog door middel van een lier.

De helikoptercrew oefende het hoisten onder andere met een pop die in open water dreef. Ook trainde het personeel vanaf diverse schepen, waarbij redders met hun materiaal op het dek werden afgezet om drenkelingen omhoog te hijsen. De oefening is een onderdeel van het trainingsprogramma voor Cougar-bemanningen die ingezet worden voor kustwachttaken en counter-drugsoperaties in het Caribisch gebied.

x
streep

Fotodeterminatieweek Nederlands-Indië

Iedereen met (familie-)foto’s uit Nederlands-Indië is van 16 tot en met 19 september welkom in Museum Bronbeek met zijn vragen over de beelden. Specialisten kunnen aan de hand van de locatie, de kleding of uniformen, voer- en vaartuigen en gebouwen de foto’s analyseren. In veel gevallen kunnen zij ook advies geven over nader (genealogisch) onderzoek. Het belang en de betekenis van de foto’s uit de diensttijd van bijvoorbeeld vaders en opa’s kan zo duidelijk(er) worden.

Bronbeek biedt deze gelegenheid in het kader van de landelijke Fotoweek. Het thema dit jaar is ‘Kijk! Mijn geluk’. Iedereen met een entreebewijs kan tijdens de fotoweek tussen 13.30 tot 17.00 uur met zijn of haar foto’s in het museum terecht bij de specialisten. Vooraanmelding is wenselijk via een bericht met daarin de gewenste datum aan nb.ravensbergen@mindef.nl

streep

Voorbereiding Baltic Air Policing taak in volle gang

Om de Baltic Air Policing (BAP) taak voor te bereiden reisde een delegatie van vliegbasis Volkel, Leeuwarden en Staf-CLSK in juli af naar het Poolse Malbork. Tijdens deze site survey (sisu) werd vanuit verschillende invalshoeken bekeken welke disciplines nodig zijn om de taak hiervandaan optimaal uit te voeren.

Voorafgaand aan de sisu vond al een eerste fact finding missie plaats voor het vaststellen van de eerste (on)mogelijkheden. Tijdens de sisu bekeken ‘verkenners’ meer in detail hoe de BAP-taak zo goed mogelijk kan worden uitgevoerd en welke specialismen hiervoor benodigd zijn.

Luchtruimbewaking en oefenmogelijkheden

De ministerraad besloot eind mei de NAVO 4 F-16’s aan te bieden voor de intensivering van de luchtruimbewaking boven de Baltische Staten. Het Nederlandse aanbod maakt deel uit van de maatregelen van de NAVO ter geruststelling van de oostelijke bondgenoten. Zij voelen zich bedreigd als gevolg van de crisis in Oekraïne. Behalve de versterking van de luchtruimbewaking van Estland, Letland en Litouwen zijn er voor de Nederlandse F-16 vliegers oefenmogelijkheden met de Poolse luchtmacht en AWACS-radarvliegtuigen. Als het Nederlandse aanbod door de NAVO wordt geformaliseerd, zal het Nederlandse detachement begin september vertrekken en tot en met december operationeel inzetbaar zijn in Polen. De Baltische staten hebben geen eigen jachtvliegtuigen. Andere NAVO-lidstaten nemen daarom om beurten de luchtruimbewaking voor hun rekening.

streep
x

Betere militaire samenwerking in ruimte en ruimtevaart

Samen met de Italië, Noorwegen, Spanje, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten is Nederland een samenwerking aangegaan op het gebied van ruimte en ruimtevaart. Hiertoe ondertekende C-LSK luitenant-generaal Sander Schnitger in juli een internationale samenwerkingsovereenkomst voor het Amerikaanse Responsive Space Capabilities (RSC) programma.

Dit heeft als doel een optimaal gebruik van ruimtecapaciteiten tijdens militaire operaties. Daarnaast wordt beoogd informatie uit te wisselen om de militaire behoeften van de deelnemers op elkaar af te stemmen. Naar verwachting zullen op een later moment ook Australië, Canada, Duitsland en Zweden zich aansluiten bij het programma.

Militairen en hun systemen worden steeds afhankelijker van de ruimte. Veel systemen – communicatie- en commandovoering, onbemande vliegtuigen, precisiegeleide wapens en logistiek – kunnen niet meer zonder de hulp van satellieten. Die afhankelijkheid heeft volgens Schnitger gevolgen voor onze veiligheid. “Daarnaast biedt de ruimte steeds meer kansen, ook voor kleinere landen. Door aan dit programma mee te werken, vergroten we onze kennis en kunnen we sneller inspelen op actuele ontwikkelingen. Dat is niet alleen belangrijk voor de luchtmacht, maar vooral ook voor Defensie als geheel en voor de samenleving.”

streep

DASH7 vliegt 5555,5 uren boven Afghanistan

Het Canadese 4-motorig passagierstoestel DASH 7, bereikte op 28 juni het bijzondere aantal van 5555,5 vlieguren. Het moment viel gelijk met de midterm van het National Support Element (NSE) 7 in Afghanistan. De ‘de Havilland Canada 7’ zoals het toestel officieel heet, wordt sinds 2007 door Nederland ingezet in Afghanistan. Diverse Nederlandse hoogwaardigheidsbekleders en bijna elke naar Afghanistan uitgezonden militair zaten er in. Het vliegtuig is uitermate geschikt voor het landen op onverharde landingsbanen. Afhankelijk van weers- en terreininvloeden heeft de DASH 7 een maximale capaciteit van 36 passagiers. Tijdens de missie in Uruzgan vloog de DASH 7 vanaf Kandahar Airfield. Sinds eind 2011 is het vliegtuig ingezet vanaf Mazar-e-Sharif. Het NSE en de Air Task Force ondersteunen de Canadese bemanning van de DASH 7. Foto: sergeant Hille Hillinga

x
streep

334 Squadron 70 jaar

Het 334 Squadron van de vliegbasis Eindhoven bestond op 7 juli 70 jaar. De eenheid is aan het einde van de Tweede Wereldoorlog in Engeland opgericht als 1316th Dutch Communication Flight. Op 3 oktober wordt een reünie gehouden voor (oud-)medewerkers van het 334 Sqaudron. Voor aanmelding, mail naar D.Thomassen@mindef.nl. Foto: sergeant 1 Joyce Rutjes

x
streep

Volkelse tijgers op Duitse NATO Tiger Meet

4 F-16’s en een detachement van ongeveer 75 man van het 313 Squadron nam eind juni deel aan de NATO Tiger Meet (NTM). Deze jaarlijkse bijeenkomst van squadrons met een tijger of katachtige in het embleem, is inmiddels één van de grootste oefeningen in Europa. In 2 weken vlogen de vliegers moeilijke en grote gecombineerde operaties, hoog in het geweldsspectrum

De Tactical Air Wing 51 van vliegbasis Jagel in Noord-Duitsland organiseerde deze oefening waaraan 60 jachtvliegtuigen en 6 helikopters uit 11 landen meededen. Daarbij was er ondersteuning van onder meer een KDC-10 van het 334 Squadron voor air-to-air-refueling en AWACS-radarvliegtuigen. “Je kunt dit dus rustig vergelijken met een Flag-oefening”, geeft Ops-officier van 313 majoor Vincent aan. “We vliegen hier Composite Air Operations (COMAO) met scenario’s gebaseerd op realistische dreiging. Niet alleen in de lucht, maar ook vanaf de grond, net zoals bij optreden in een grootschalig conflict. Voor ons is dit een heel goede voorbereiding op scenarios die Immediate Response Forces mogelijk te wachten staan, zoals Baltic Air Policing. We hebben hier met de Poolse eenheid al diverse voorbereidingen kunnen treffen. Dat is het voordeel van elkaar jaarlijks zien. Je creëert echt een band met de andere eenheden die in deze tijd van nauwere internationale samenwerking goed van pas komt.”

Het sociale gebeuren van de NTM is naast de vliegoperaties dan ook een belangrijk onderdeel. Zo zijn er diverse onderlinge competities en voorzien de deelnemers meestal 1 of meer toestellen in een tijgerbeschildering. De Nederlandse logistiek op Jagel was een slimme. Een paar weken voor de NTM deed het 312 Squadron, ook van Volkel, op Jagel mee aan Jawtex. Alleen personeel en F-16’s wisselden, het overige materieel hoefde maar 1 keer heen en terug. Foto: NATO Tiger Association

x
streep

Herculesbemanningen oefenen in Bulgarije

Het 336 squadron oefende met 2 bemanningen en 1 C-130 eind juni vanaf de vliegbasis Plovdiv in Bulgarije voor de European Air Transport Training (EATT). Het is de derde editie van deze grote internationale vliegoefening die is ontwikkeld door de European Defence Agency (EDA). Hoofddoel van de EATT is het beoefenen van tactische vliegoperaties met transportvliegtuigen in een multinationale omgeving. Tijdens de vluchten komen allerlei aspecten van het tactisch opereren aan bod zoals vliegen op zeer lage hoogte, droppings van parachutisten en lading, tactisch naderen van en opereren op een onverharde landingsstrip en het vliegen tegen vijandelijke luchtdoelsystemen. En dit alles zowel overdag als ’s nachts.

Tien landen namen deel aan de EATT 2014: België, Bulgarije, Duitsland, Frankrijk, Italië, Litouwen, Nederland, Noorwegen, Spanje en Tsjechië. Ondersteuning was er door Griekse jachtvliegtuigen en een AWACS-radarvliegtuig.