Tekst Evert Brouwer
Foto SGTBDAV Gregory Fréni

Defensiebeurs DSEI richt op samenwerking en innovatie

De laatste innovaties in de maritieme sector, waaronder ontwikkelingen op het gebied van autonome vaartuigen, geavanceerde sonartechniek en strategische marine-capaciteiten. Dat waren vorige maand belangrijke zaken tijdens Defence and Security Equipment International (DSEI) in Londen, met een grote rol voor de Nederlandse industrie.


“Dit evenement is een cruciaal knooppunt voor de wereldwijde defensie-industrie. Het stimuleert kansen en samenwerking met bondgenoten wereldwijd”, zei National Armaments Director en commandant COMMIT vice-admiraal Jan Willem Hartman. De Nederlandse industrie voor defensie en veiligheid was prominent aanwezig op de DSEI."Tijdens het evenement leidde één vraag mijn gesprekken: ‘Wat moeten we vandaag doen om klaar te zijn voor de uitdagingen van morgen?’. Toekomstige gevechten vereisen samenwerking én innovatie", benadrukte Hartman.

De druk bezochte Nederlandse beursstand. Mensen in zakelijke kleding staan te praten of lopen langs.
De Nederlandse beursstand met de opvallende oranje constructie.

‘Nederlandse industrie klaar om te innoveren en internationaal samen te werken’

Jonge bedrijven

Met 25 Nederlandse bedrijven in het Oranje Paviljoen – een recordaantal – liet de nationale industrie zien klaar te zijn voor die (maritieme) innovatie en internationale samenwerking. Centraal daarin stond het Dutch Drone Pavilion, dat volop de aandacht trok. In dat centrum stonden veel jonge bedrijven die zich op de toekomst van Defensie richten. “Een sterk signaal dat de Nederlandse industrie klaar is om te innoveren en internationaal samen te werken”, aldus admiraal Hartman.

3 mannen in pak, staatssecretaris Tuinman en Huub Geilenkirchen (midden) en Robert van Aarle van Bolidt, spreken met elkaar.
Staatssecretaris Gijs Tuinman bezocht de DSEI. Hier is hij in gesprek met Huub Geilenkirchen (midden) en Robert van Aarle van Bolidt.

‘Bij de NAVO-top was er veel applaus voor de plannen voor meer samenwerking’

Samen en sneller

Commandeur Paul Flos is zo iemand die in de maritieme sector de internationale samenwerking vlot trekt. Hij is de programmadirecteur Internationale Maritieme Materieelsamenwerking binnen Europa. “Het moet samen en sneller”, stelde Flos. “Dat hebben we in de NAVO ook afgesproken. Daarvoor is project DIANA (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic) in het leven geroepen. Bij de NAVO-top was er veel applaus voor de plannen voor meer samenwerking, maar er is nog veel werk te doen.”

Links staat vice-admiraal Jan Willem Hartman. Hij is in gesprek met een vertegenwoordiger van een van de Nederlandse stands.
VADM Jan Willem Hartman (links) stelt zich op de hoogte van de innovaties bij een van de Nederlandse stands.

‘We wilden iets ontwikkelen dat onbekend terrein zichtbaar maakt’

Lobster Robotics

Als voorbeeld noemt commandeur Flos Lobster Robotics, aanwezig in de Dutch Drone Pavilion binnen het Nederlands Paviljoen. Tijdens de mijnenbestrijdingsoefening Sandy Coast heeft de marine kennis kunnen maken met hun Scout 3. “Tijdens REPMUS, de grote oefening voor de kust van Portugal, hebben we personeel van de Defensie Duikgroep begeleid en kennis laten maken met het systeem.”

Stephan Rutten van Lobster Robotics bedacht 4 jaar geleden met 5 vrienden van de TU Delft de onderwaterdrone. “We zaten bij elkaar en wilden iets ontwikkelen dat onbekend terrein zichtbaar maakt.” De drone is nog volop in ontwikkeling. “Nu kunnen we tot ongeveer 40 meter diep opereren, maar het is de bedoeling dat 'ie uiteindelijk tot zo’n 300 meter diep kan komen.”

CDR Paul Flos staat met zijn handen over elkaar voor een metalen reling. Achter hem het Britse fregat HMS Iron Duke in de haven en een stadsgezicht op de achtergrond.
CDR Paul Flos voor de Britse HMS Iron Duke, een Type 23-fregat van de Duke-klasse. Ook HMS Example, BNS Pollux en FGS Sachsen lagen aan de kade van London Excel.

Ontmijning Zwarte Zee

Rutten hoopt vooral als de oorlog tussen Rusland en Oekraïne voorbij is, een belangrijke bijdrage te kunnen leveren aan de ontmijning van de Zwarte Zee, waarbij de Scout 3 explosieven met name in de havens in kaart kan brengen. “Wat ons in de ogen van de NAVO en andere partners uniek maakt, is dat onze drone goed blijft presteren in stroming en troebel water. Hij is daarbij zo handzaam dat je hem met 2 mensen kunt inzetten en verplaatsen, terwijl er heel weinig training voor nodig is; een dag opleiding zou genoeg kunnen zijn.”

Rekenen op continuïteit

Volgens Hans Huigen, directeur van Stichting Nederlandse Industrie voor Defensie en Veiligheid (NIDV), is het goed om te zien dat er internationaal nadrukkelijk wordt gezocht naar samenwerking en versnelling. Maar het mag niet bij woorden blijven." Huigen spoort Defensie aan om te investeren in de lange termijn: "Zodat bedrijven kunnen rekenen op continuïteit."

50.000 bezoekers

DSEI is de wereldwijd toonaangevende defensie- en veiligheidsbeurs die om het jaar in ExCeL London wordt gehouden. DSEI is vooral gericht op de nieuwste ontwikkelingen in land-, lucht-, zee-, ruimte-, cyber- en gezamenlijke operaties. De beurs biedt speciale zones voor sectoren als technologie, medische sector en productie. De expo was ook dit keer groter dan ooit, met 1.600 bedrijven en instellingen uit de defensie- en veiligheidssector, verdeeld over 22 hallen. Dit jaar trok DSEI bijna 50.000 bezoekers uit meer dan 90 landen.