03 | 11

Belangrijke mijlpaal: MHK wordt MOC ABNL

Het Maritiem Hoofdkwartier (MHK) heet sinds 3 november officieel Maritime Operations Centre Admiral BENELUX (MOC ABNL). Vanuit gebouw De Brug op Marinebasis Den Helder werken Nederlandse en Belgische militairen samen aan een toekomstbestendig maritiem hoofdkwartier. De naamswijziging weerspiegelt de veranderde taak en werkwijze van het hoofdkwartier. Het programma MOC ABNL is gestart met het doel om de ondersteuning van operationele eenheden te versterken, zodat zij zich maximaal kunnen focussen op hun taak: vechten om te winnen.

Programmamanager kapitein-luitenant ter zee Michiel Zeeman licht toe: “Dit is de eerste stap in een reeks veranderingen, die allemaal het doel hebben om de operationele slagkracht en het voortzettingsvermogen van de eenheden van ABNL te vergroten."

Door de komst van het Netherlands Joint Force Command (JFC) krijgt het MOC ABNL een grotere rol op tactisch niveau. Waar het JFC de operationele lijnen uitzet, heeft het MOC ABNL een grotere verantwoordelijkheid op tactisch niveau. Hierdoor groeit de rol van het hoofdkwartier bij missies en operaties. Dit gebeurt nu bijvoorbeeld al bij de uitvoering van Operatie Trident, voor het verhogen van onze Situational Awareness en Situational Understanding op de Noordzee. Het JFC heeft de tactische uitvoering daarvan gedelegeerd aan het MOC ABNL.

Dit wordt tevens het operationele informatieknooppunt voor de vloot. Dankzij nieuwe systemen wordt er meer informatie aan elkaar gekoppeld om sneller en beter geïnformeerd beslissingen te kunnen nemen ten behoeve van zowel Nederlandse als Belgische eenheden.

De overgang gaat gepaard met een vernieuwde interne besturing en de invoering van moderne software. Na de verhuizing van de Kustwacht zal in gebouw De Brug ruimte gemaakt worden voor verdere groei. Verder komt er een Uitwijk-, Test- en Trainingslocatie (UTT) naast de Belgisch-Nederlandse Operationele School. Deze vergroot het voortzettingsvermogen van MOC ABNL en zal dienen om samen met Maritieme IT software te ontwikkelen en te testen en om de eigen bemensing van het hoofdkwartier te trainen.

Het naambord van het Maritime Operations Centre Admiral BENELUX voor gebouw De Brug.
x

10 | 11

Van Amstel nieuw vlaggenschip NAVO-vlootverband

Zr.Ms. Van Amstel patrouilleert de komende weken voor de NAVO. Deze taak draagt bij aan de zichtbaarheid en gereedheid van de alliantie op zee. Het Multipurpose-fregat loste op 10 november Zr.Ms. Johan de Witt af als vlaggenschip van de Standing NATO Maritime Group 1 (SNMG1). Dat gebeurde in het Zweedse Stockholm. Het vlootverband opereert in de Oostzee en bij Noordwest-Europa. De Van Amstel huisvest een internationale NAVO-staf die het vlootverband aanstuurt. Dat gebeurt al bijna een jaar onder leiding van de Nederlandse commandeur Arjen Warnaar.

SNMG1 is een van de 4 permanente NAVO-vlootverbanden die continu beschikbaar zijn om waar nodig op te treden. Behalve de Van Amstel bestaat het vlootverband uit FGS Hamburg uit Duitsland en FS Enseigne de vaisseau Jacoubet uit Frankrijk. Deze week neemt het vlootverband deel aan een door de NAVO en de Zweedse marine georganiseerde onderzeebootbestrijdingsoefening Playbook Merlin 2025. Hierover meer in de december-editie van Alle Hens.

De Van Amstel op volle zee.
x

05 | 11

Marine escorteert Russisch onderzoeksschip door Noordzee

Het Russische schip Yantar was afgelopen week actief in het Nederlandse deel van de Noordzee, buiten de territoriale wateren. Na monitoring door de Nederlandse marine heeft dit schip deze zone onder begeleiding verlaten. De MIVD waarschuwt al langer voor Russische onderzoeksschepen, waaronder de Yantar. Dit bekende Russische schip kan worden ingezet om onze infrastructuur op zee in kaart te brengen. Begin deze week voer dit schip de Noordzee binnen. De marine heeft hierop het hydrografische opnemingsvaartuig Zr.Ms. Snellius ingezet. Tijdens de escorte heeft de Yantar de Noordzee verlaten.

x

11| 11

Spot combineert mobiliteit, AI en veiligheid

De Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) krijgt binnenkort robothonden voor het identificeren, veiligstellen en onschadelijk maken van explosieven. Het opruimen van explosieven wordt daarmee veiliger voor medewerkers. Het systeem, Spot, wordt geleverd door het Amerikaanse Boston Dynamics. Kapitein ter zee Jorn, hoofd van de Afdeling Inkoop Projecten van het Commando Materieel en IT, ondertekende onlangs het contract tussen Defensie en de leverancier. De robot vervangt het huidige robotsysteem Dragonrunner 20.

Het nieuwe robotsysteem is niet alleen veel mobieler dan de huidige systemen, maar beschikt ook over unieke sensoren. Zo kan de robothond zelf deuren openen of door ruimtes lopen, waarbij hij zelfstandig hindernissen of obstakels overwint. De robot kan dankzij geavanceerde sensoren en Artificial Intelligence (AI) explosieven verkennen en ruimen op plaatsen die voor de mens risicovol zijn. Het systeem beschikt bovendien over een toegankelijke Application Programming Interface (API) en kan semiautonoom van de mens opereren en beslissingen nemen. De EOD neemt 19 Spot-systemen in ontvangst, naar verwachting vanaf begin 2026. De robothond is al in gebruik bij een speciale eenheid van de politie.

x

11| 11

Nederlandse tanker weerstond Japanse aanval

Vandaag exact 83 jaar geleden schreef de Nederlandse olietanker MV Ondina geschiedenis in de Indische Oceaan. Zij werd samen met het Brits-Indische korvet HMIS Bengal aangevallen door 2 zwaarbewapende Japanse hulpkruisers: Aikoku Maru en Hōkoku Maru. Ondanks hun beperkte bewapening boden de Ondina en Bengal fel weerstand. In een verrassende wending wist de Ondina met haar 4 inch-kanon de Hōkoku Maru tot zinken te brengen. Kapitein Willem Horsman van de Odina kwam echter wel om het leven tijdens de aanval. Ook werden 4 bemanningsleden gedood toen Japanse troepen op hun reddingssloepen vuurden.

Na de aanval keerden de overgebleven bemanningsleden toch maar terug aan boord van de gehavende Ondina. Zij repareerden het schip en voeren de tanker veilig naar Fremantle, Australië. Deze daad van moed en vastberadenheid maakte de Ondina tot een niet-militair symbool van heldhaftigheid op zee. Niet voor niets werd de tweede stuurman Bartele Bakker benoemd tot Ridder in de Militaire Willemsorde 4e Klasse. Bakker zou later nog marineofficier worden en is in 1968 als kapitein-luitenant ter zee van Speciale Diensten met pensioen gegaan.

Bij het zeegevecht werd onlangs uitgebreid stilgestaan tijdens de herdenking van de koopvaardijgevallenen uit WO-2, te Vlissingen. Plaats van handeling was de voormalige ondiepwatermijnenveger Hr.Ms. Lacomblé van het Zeekadetkorps Veere. (Historische foto: collectie NIMH)

31 | 11

Zr.Ms. Pelikaan voor noodhulp naar Jamaica

Zr.Ms. Pelikaan heeft vanaf Curaçao noodhulp gebracht naar Jamaica. Dat gebeurde eerder deze maand nadat het Caribische eiland eind oktober zwaar was getroffen door de passage van orkaan Melissa. Het marineschip had onder meer voedsel, medische hulpmiddelen en shelters aan boord. Voor het laden van extra hulpgoederen maakte de Pelikaan een tussenstop op Barbados. Het schip is uitgerust met hijskraan en groot vrachtruim. Dat maakt het logistieke ondersteuningsschip zeer geschikt voor de hulptaak. De inzet gebeurde op verzoek van het Caribbean Disaster Emergency Management Agency. Het verlenen van humanitaire bijstand is een van de 3 hoofdtaken van Defensie.

Een container wordt vanaf de wal aan boord gehesen van de Pelikaan.

11 | 11

Defensie zoekt bescherming tegen drones

Defensie roept de industrie op om met oplossingen te komen die bescherming bieden tegen drones. Bedrijven met een goed idee of bruikbaar product kunnen zich inschrijven voor de zogeheten Counter Strikedrone Challenge. De voorstellen moeten passen bij een duidelijk omschreven operationeel doel. Het gaat dus niet om 1 soort product, maar om oplossingen die in de praktijk echt werken. Het betreft bijvoorbeeld nieuwe manieren om drones te zien, te identificeren of uit te schakelen.

Defensie richt zich met deze challenge op het zo snel mogelijk uitschakelen van een vijandelijke drone, desnoods in vijandelijk gebied. Bedrijven met een goed plan kunnen rekenen op een langdurige samenwerking met Defensie. De challenge is georganiseerd samen met Defport, een publiek-privaat platform van de ministeries van Defensie en Economische Zaken. Inschrijven? Ga naar de Counter Strikedrone Challenge op Tendernet. www.tenderned.nl/aankondigingen/overzicht/400235

Een drone vliegt in de lucht.

11 | 11

Abonnee worden?

De online-versies van Alle Hens automatisch en gratis in je mailbox ontvangen? Dat kan! Schrijf je hieronder in voor de nieuwsbrief. Iedere uitgave kun je via internet (op de werkplek) lezen op tablet, telefoon, computer en laptop. Aanmelden:  Klik hier om je abonnement te activeren.

index met de eerste drie artikelen in beeld