Defensie in beeld

De spannende en bijzondere oefeningen, missies en trainingen van Defensie staan vaak garant voor uniek fotomateriaal. Beelden die we graag met u delen. Daarom nemen we u iedere twee weken mee op ontdekkingstocht langs foto’s die op welke manier dan ook met de krijgsmacht te maken hebben. Genomen door zowel professionals als gepassioneerde amateurfotografen.

Tekst: Evert Brouwer | Foto: Diversen

Een beeld zegt meer dan duizend woorden. Hoe cliché ook, in onze razendsnelle maatschappij waarin het steeds drukker lijkt te worden, nemen we minder vaak de moeite om iets uitgebreid te lezen. Des te meer impact heeft beeld. Fotografie emotioneert, fascineert en laat zien hoe zaken in elkaar steken. Fotografie verandert van alles om ons heen.

FOTO’S GEZOCHT!

Militairen op straat gezien? F-35’s of een Apache laag zien overvliegen? Een bijzonder voertuig op de weg gesignaleerd? Defensie opereert in binnen- en buitenland. In grote en kleine steden en dorpen, in de meest afgelegen delen van Nederland en in verlaten natuurgebieden.

Heeft u iets moois vastgelegd? Stuur uw foto(’s) met een korte toelichting naar defensiekrant@mindef.nl, zodat we ook uw beelden kunnen plaatsen. We zoeken actuele foto’s van minimaal 500 kb.

Mattenlegger op Texel

Wij van LENS! zijn altijd weer blij als er een mail van sergeant Sander in de digitale postbus zit. Deze genist en fotograaf weet altijd spectaculaire acties vast te leggen. Dit keer was hij met het Opleidings- en Trainingscentrum Genie te gast op de Joost Dourleinkazerne van het Korps Mariniers op Texel.

Voor het eerst is daar op het strand van het Waddeneiland de opleiding voor de Werklust wiellader WG18E gegeven. Voor de leken op dit gebied: dat is een speciaal aangepaste grondverzetmachine voor onder meer het leggen van aluminium matten op het strand.

“Door deze opleiding op Texel te geven, kunnen wij meer gebruikmaken van de omstandigheden die wij in Vught niet hebben. Het gaat dan om graven en matten leggen op het strand. Ook zijn we aan land gezet met de Landing Craft Utility Mark II”, schrijft Sander. Dat was weer een mooie actie, Sodeju!

Met een grijze lucht en de Waddenzee op de achtergrond rijden twee mattenleggers op het strand.

Na 20 jaar is ’t klaar

Volksschrijver Gerard Reve deed ruim 40 jaar over zijn magnum opus: het boek dat alle boeken behalve de bijbel en het telefoonboek, overbodig zou maken.

Dat werk van Reve viel trouwens bitter tegen, maar dat kun je niet zeggen van het levenswerk van sergeant-majoor Joost de Raaf. Liefst 20 jaar werkte de luchtmachtmilitair aan ‘And then the sky cleared’ (December 24 1944: the largest mission of the 8th Air Force). Het was de dag dat de grootste vloot bommenwerpers ooit de lucht in zou gaan. De missie: operaties van de Luftwaffe tegengaan en tactische doelen aanvallen tijdens het Duitse Ardennenoffensief.

Op 26 oktober vorig jaar is de eerste presentatie geweest in het museum van de 95th Bombardment Group Museum te Horham, Engeland. Vlak voor Kerst werd het lijvige boek - het telt bijna 500 pagina’s - in ons land aangeboden. Dat gebeurde in het CRASH Luchtoorlog- en Verzetsmuseum 40-45 in het Fort bij Aalsmeer (Rijsenhout). De schrijver zelf overhandigde het boek aan de Amerikaanse consul-generaal Kate Nanavatty. En mooi dat ook Peter van de Noort van Aviation Press Communications aanwezig was, want hij stuurde ons de foto van dat speciale moment.

De schrijver (rechts) overhandigt het boek aan consul-generaal Kate Nanavatty

Agrokopter

Floris Koenders is een bezig baasje. Met zijn camera bij de hand, reist hij door heel het land om van alles en nog wat op de gevoelige plaat vast te leggen. Zo is zijn werk te vinden op Instagram (flokoe_photography) én de site Agrifoto, waarop voertuigen uit de agrarische sector zijn te zien. Neem eens een kijkje en verbaas je onder meer over de geschiedenis van de Vicon bietenrooier. Of een foto van dezelfde Floris, waarop een Jaguar is te zien. Niet het Frans-Britse vliegtuig, maar de Claas Jaguar 990. Een maishakselaar.

Gelukkig voor LENS! is deze nieuwe inzender vooral gespitst op helikopters van het Defensie Helikopter Commando. Eind vorig jaar legde Floris bij Oirschot deze Boeing CH-47F Chinook van 298 Squadron vast tijdens de Basis Helikopter Training. Hierbij kwam ook het zogenoemde Mobile Air Operations Team in actie.

Zachte landing

Vast en zeker dat Floris ook graag deze foto had gemaakt aan boord van USS Carl Vinson (CVN70). Dat is echter voorbehouden aan Pablo Chavez, die op het vliegdekschip van de Nimitzklasse de landing van deze MH-60S Seahawk kiekte. Het toestel is van de beroemde Black Knights, een eenheid die behoort tot Helicopter Sea Combat Squadron 4, die het schip bevoorraadt.

USS Carl Vinson is het vlaggenschip van Carrier Strike Group One en houdt oefeningen in het gebied waarvoor de US 7th Fleet verantwoordelijk is.

Een MH-60S Seahawk landt aan boord van USS Carl Vinson

Bijzondere reünie

We gaan even terug in de tijd. Zo’n beetje toen Joost de Raaf aan het eerste hoofdstuk van zijn boek over de belangrijkste missie van de 8th Air Force (zie boven) begon.

Het was op 1 december immers ook 20 jaar geleden dat prins Bernhard kwam te overlijden. Hij had de nadrukkelijke wens om bij zijn bijzetting in de grafkelder in de Nieuwe Kerk in Delft gedragen te worden door huzaren van het Regiment Huzaren van Boreel. En zo geschiedde. 

Na een intense periode van trainen is de prins op 11 december 2004 naar zijn laatste rustplaats gedragen door militairen van 43 Brigade Verkenningseskadron. Tien jaar geleden hielden de dragers de eerste reünie, op vrijdag 13 december vorig jaar was dus de tweede. De groep kreeg onder meer een rondleiding in de kerk en poseerde voor de camera van de huzaarste aller LENS!-inzenders, Dennis Boom.

De draagploeg van 20 jaar geleden poseert in de Nieuwe Kerk in Delft.

Herinnering

Ooit mochten wij van LENS! meevaren met USS Enterprise, bijgenaamd ‘The Big E’. Nee, dan bedoelen we niet het vliegdekschip dat al in 1947 met pensioen ging, maar de CVN-65, die tot 2017 de wereldzeeën bevoer. Van slapen kwam toen weinig, omdat er ‘s nachts vrijwel continu vliegtuigen opstegen, waaronder de Hornets. Die herinnering blijft, zeker bij het zien van deze foto van de US Navy. Met daarop een F/A-18E Super Hornet van Strike Fighter Squadron (VFA) 81, die klaar staat voor de lancering vanaf USS Harry S. Truman (CVN 75).

Een Super Hornet staat gereed voor vertrek op USS Harry S. Truman

Warm welkom

Luchtverdedigingsfregat HMAS Brisbane is afgelopen maandag 6 januari teruggekeerd op Fleet Base East in Sydney (New South Wales, Australië). Het schip werd op de kade verwelkomd door familie, vrienden én de commandant van de Australische vloot, schout-bij-nacht Chris Smith. Dat levert altijd mooie plaatjes op, zoals deze van Matthew Lyall. De Brisbane kwam terug van een vijf maanden durende inzet bij de Verenigde Staten, inclusief een onderhoudsperiode en de succesvolle test met de Tomahawk-kruisraket.

HMAS Brisbane vaart de haven van Sydney binnen onder grote belangstelling

Uit(z)waaien

Hadden we het bij foto 3 over een bezig baasje, dan mogen we onze sympathieke collega John van Helvert niet vergeten. Hij is als inwoner van Den Helder kind aan huis bij de Koninklijke Marine en heeft een groot deel van de recente geschiedenis voor ons vastgelegd. Ook op 2 en 4 januari spoedde John zich naar de Nieuwe Haven om daar het vertrek van zowel het vertrek van het hydrografisch opnemingsvaartuig Zr.Ms. Luymes als van Zr.Ms. Tromp te fotograferen. De Luymes is de komende vier maanden het vlaggenschip van de Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, een vlootverband van mijnenbestrijdingsvaartuigen.

Zr.Ms. Tromp is het vlaggenschip voor de Standing NATO Maritime Group 1 (SNMG1). Commandeur Arjen Warnaar is commandant van deze vloot.

Het leverde zoals gebruikelijk mooie foto’s op, waarbij aan de ‘uitzwaaiers’ goed is te zien dat het fregat (veel) meer opvarenden heeft dan de Luymes.

Vrienden den familie zwaaien Zr.Ms. Luymes (linker foto) en Zr.Ms.Tromp (rechts) uit op de kade in Den Helder.

Boven de woestijn

Een SU-30MKI ‘Flanker-H’ vliegt hier over de Thar-woestijn Rajistan, op de grens met Pakistan. Deze versie van het Russische toestel is onder licentie gebouwd door Hindustan Aeronautics Limited (HAL). De Indiase luchtmacht beschikt over 272 van deze toestellen. Ze zijn aangepast aan specifieke wensen en voorzien van onder meer Franse en Israëlische apparatuur. Er zijn de afgelopen tijd meer orders geplaatst bij de Russische vliegtuigbouwer, maar die zijn ook weer ingetrokken. De levering van reservedelen kan immers niet worden gegarandeerd door Rusland. India kijkt inmiddels meer en meer naar Europa waar het op de aanschaf van gevechtsvliegtuigen aankomt. Zo is onder meer een aantal Dassault Rafales besteld voor het vliegdekschip van de Indiase marine.

Een SU-30 van boven gezien, vliegt over de woestijn.

Pad gevonden

In een andere uitgave van het Mediacentrum Defensie, De Vliegende Hollander, stond afgelopen maand een prachtreportage over de oefening Desert Bull. Op en rond het oefenterrein van Marine Corps Air Station Yuma kwamen eenheden van de lucht- en landmacht bij elkaar. Zo ook de Pathfinders van 11 Luchtmobiele Brigade, die drie weken intensief samenwerkten met 336 Squadron. “We ondersteunden air drops, voerden surveys uit voor landingen op geasfalteerde strips en sprongen parachute vanaf 18.000 voet. De oefening benadrukte de kracht van samenwerking tussen land- en luchtmacht en bereidt beide eenheden voor op missies in complexe en onvoorspelbare omstandigheden”, meldt Pathfinder en korporaal-fotograaf Kelvin. Hij leverde een aantal prima foto’s aan, helaas na publicatie in het magazine voor de luchtmacht.

Een C-130 Hercules landt terwijl drie Pathfinders aan het werk zijn