Tekst Evert Brouwer en Haytze Teerink
Foto Defensie e.a.
Koning bijgepraat over militaire steun aan Oekraïne
Nederlandse steun aan Oekraïne vanwege de oorlog met Rusland. Dat was de reden voor een werkbezoek van koning Willem-Alexander aan het Defensie Grondgebonden Luchtverdedigingscommando. De militairen werken er met materieel als de Patriot. Dus was de luitenant-generaal Bestkazerne de meest uitgelezen plek om toelichting te geven op geleverde steun.
Defensie gaf de Oekraïense troepen in totaal een volledig Patriot-luchtverdedigingssysteem. Verder betrof de donatie raketten en raketsystemen voor luchtverdediging en dronebestrijding. Een Oekraïens verlies zou verregaande gevolgen hebben voor Nederland, Europa en de mondiale veiligheid.
Dus blijft Nederland Oekraïne onverminderd steunen. Vergezeld door defensieminister Ruben Brekelmans liet de koning zich bijpraten over het geleverde materieel. Niet alleen daarvan werden de mogelijkheden toegelicht. Ook kreeg de koning meer inzicht in de vele trainingen die Nederlandse militairen geven aan hun Oekraïense collega’s.
Bron: Defensie
MIVD ziet toename Russische brutaliteit om samenleving te ontwrichten
Nederland wordt steeds vaker geconfronteerd met hybride aanvallen die onze samenleving proberen te ontwrichten en verzwakken. Met name de Russische brutaliteit ziet de Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (MIVD) daarbij toenemen. Dat schrijft de MIVD in het openbaar jaarverslag over 2024, dat deze week is verschenen.
De MIVD ontdekte verschillende Russische acties in Nederland. Zo voerde een Russische hackersgroep in 2024 een cybersabotage-aanval uit. Dat gebeurde tegen het digitale besturingssysteem van een publieksvoorziening in Nederland. Dit was zover bekend de eerste sabotage-aanval in Nederland, maar die heeft niet geleid tot schade.
Daarnaast nam de MIVD een Russische cyberoperatie waar tegen Nederlandse vitale infrastructuur, mogelijk als voorbereiding voor sabotage. Uiteindelijk is het de Russen niet gelukt toegang tot het netwerk te krijgen.
Ten slotte voerde Rusland cyberaanvallen uit tegen onder meer websites van politieke partijen en openbaar vervoersbedrijven in Nederland. Dit was een poging om het Nederlanders moeilijk te maken te stemmen tijdens de Europese verkiezingen.
Vanwege onder meer de ligging en infrastructuur is Nederland van strategisch belang voor de NAVO en verdediging van Europa. Nederland is mede daarom in beeld bij Rusland.
Bron: Defensie
OM vervolgt Damen Naval
Het Openbaar Ministerie (OM) heeft besloten scheepsbouwer Damen Shipyards Gorinchem en Damen Naval Shipyards strafrechtelijk te vervolgen. Damen wordt beschuldigd van omkoping, valsheid in geschrifte en witwassen.
De vervolging gebeurt volgens het OM rondom de verkoop van schepen in het buitenland en richt zich op een periode van 2006 tot januari 2017. Het gaat om de verkoop van schepen aan landen in Afrika, Azië en Zuid-Amerika. Ook (voormalig) directieleden worden vervolgd voor het feitelijk leidinggeven aan deze strafbare gedragingen.
Het OM heeft ook besloten Damen Shipyards Gorinchem te dagvaarden voor het overtreden van de Sanctiewet. Die verdenking gaat om het overtreden van sanctiemaatregelen, die zijn ingesteld naar aanleiding van de oorlog tussen Rusland en Oekraïne.
Wordt Damen Shipyards schuldig bevonden, dan mag het vier jaar lang niet meedingen naar overheidsorders. Damen is ook eigenaar van marinewerf De Schelde in Vlissingen en is de belangrijkste leverancier van de Nederlandse marine. Scheepsbouwer Damen zegt in een reactie te concluderen dat het OM 'geen haalbare zaak' heeft, maar voorziet wel een lange rechtsstrijd.
Bron: Openbaar Ministerie
Duitsland blokkeert verkoop Eurofighters aan Turkije
Duitsland heeft een voorgenomen verkoop van veertig Eurofighter Typhoon-gevechtsvliegtuigen aan Turkije stopgezet. De reden is de recente politieke ontwikkeling in het land, met name de arrestatie van burgemeester Ekrem İmamoğlu van Istanboel.
De Duitse regering beschouwt de arrestatie van İmamoğlu als een aanval op de Turkse democratie. Het land trok daarom de exportvergunning voor de Typhoon-gevechtsvliegtuigen in. Een besluit voor de verkoop moet unaniem door de landen van het Eurofighter-consortium worden goedgekeurd. Dat zijn naast Duitsland het Verenigd Koninkrijk, Italië en Spanje.
Het zou de tweede tegenslag voor de Turkse luchtmacht betekenen. Eerder liep de aanschaf van de F-35 op niets uit, vanwege de aanschaf van Russische S-400-raketsystemen. Turkije is overigens bezig met het ontwikkelen van een eigen modern vliegtuig, de TAI KAAN.
Bron: Defence Industry Europe
Mariniers krijgen nieuwe patrouillevoertuigen
Defensie heeft 150 breed inzetbare patrouillevoertuigen besteld voor het Korps Mariniers. Het contract wordt eind juni officieel ondertekend. Het gaat om een variant van de Joint Light Tactical Vehicle (JLTV) van de Amerikaanse fabrikant Oshkosh. Die levert ze naar verwachting in 2028.
De JLTV is ongepantserd en betrouwbaar. Het kan dienst doen tijdens operaties op de meest uitdagende terreinen en bij uiteenlopende klimaatomstandigheden. Met Oshkosh wordt ook een onderhoudscontract afgesloten.
Het Korps Mariniers is verheugd over de aankoop. Het voertuig is bovendien al in grote getalen geproduceerd en aan meerdere NAVO-landen geleverd. Dat draagt bij aan interoperabiliteit en daarmee aan operationele inzetbaarheid.
Bron: Defensie
Denen investeren in marine
De Deense regering heeft deze week een plan gepresenteerd om de marine te versterken, zowel op korte als op lange termijn. Het plan maakt deel uit van het defensieakkoord voor 2024-2033 en wordt op korte termijn gefinancierd door het zogeheten versnellingsfonds.
Er komen nieuwe fregatten, speciale schepen om de zeebodem te beschermen en de Naval Home Guard krijgt een belangrijke taak bij het beveiligen van de Deense wateren. “De bedreigingen waarmee we op zee worden geconfronteerd, zijn anders en veel ernstiger dan een paar jaar geleden”, schetste de Deense minister van Defensie, Troels Lund Poulsen. “Ook de technologische ontwikkeling gaat extreem snel."
Daarom is er een scheiding gemaakt van doelen voor de korte en langere termijn. Het uitbreidingsplan van de marine voorziet in de snelle aanschaf van een multifunctioneel schip met onderzeese drones. Ook wordt de mogelijkheid onderzocht om de verouderde patrouillevaartuigen van de Deense marine, de Dianaklasse, aan te vullen of te vervangen door onbemande platforms.
Het uitbreidingsplan voor de Deense marine omvat 21 nieuwe, moderne schepen voor de vrijwilligers van de Naval Home Guard. Voor de toekomst kijkt Denemarken, samen met de regeringen in Groenland en de Faeröer Eilanden, naar een uitbreiding met nieuwe arctische patrouillevaartuigen voor de marine. Ook wordt naar maritieme patrouillevliegtuigen voor de luchtmacht en onbemande capaciteiten gekeken.
Bron: Copenhagen Post
Egypte ‘flirt’ met China
China en Egypte zijn deze week begonnen met hun eerste gezamenlijke luchtmachtoefening. Onder de naam ‘Eagles of Civilization 2025’ trainen de beide luchtmachten van half april tot begin mei. Dat gebeurt vanaf Wadi Abu Rish Air Base in Egypte.
Het is de eerste gezamenlijke training. De Chinese luchtmacht heeft volgens ooggetuigen Chengdu J-10C's, Xi’an YU-20/YY-20A-tankers en een Shaanxi KJ-500 AEW&C (Airborne Early Warning and Control) ingezet. De Egyptische luchtmacht (EAF) brengt MiG-29M/M2-gevechtsvliegtuigen op de mat.
De oefening met de Chinezen kan niet los worden gezien van de weigering van de Verenigde Staten om de F-16-vloot van Egypte te moderniseren. President Al-Sisi maakt er geen geheim van dat hij nu kijkt naar de J-10C als opvolger van de verouderde Fighting Falcons. De Egyptische luchtmacht beschikt trouwens al over een Chinees toestel: de Hongdu K-8 Karakorum, een trainingsvliegtuig.
Bron: Military Watch
Marine onderschept drie drugstransporten in een week
Het Nederlandse marineschip Zr.Ms. Groningen heeft in het Caribisch gebied binnen een week tijd drie drugstransporten onderschept. Hiermee is in totaal 1.653 kilogram aan verdovende middelen van de straat gehouden. De onderscheppingen dateren van 4, 5 en 9 april, maar zijn nu pas bekendgemaakt. Voor de drugsjager zit de taak erop. Naar verwachting vaart het schip vandaag de haven van Den Helder weer in.
Bij de eerste actie op 4 april, nam een patrouillevliegtuig van de Kustwacht Caribisch Gebied een verdacht vaartuig waar. Daarop zijn direct de NH90-boordhelikopter en twee snelle onderscheppingsboten (Frisc’s) van Zr.Ms. Groningen ingezet. Het leidde tot een vluchtpoging waarbij pakketten overboord zijn gegooid. Stopseinen en waarschuwingsschoten werden genegeerd. Vanuit de NH90 zijn daarop de buitenboordmotoren van de go-fast kapotgeschoten. Het team van de Amerikaanse Coast Guard en het Korps Mariniers onderschepte vervolgens 921 kilo marihuana.
Nog geen 24 uur later werd tijdens een patrouille opnieuw een snelle smokkelboot gespot. Ook hier kwam het aan op een gedwongen stop van het vaartuig. Bij deze onderschepping is 342 kilo cocaïne in beslag genomen. Bij een soortgelijke actie op 9 april zijn 145 kilogram marihuana en 245 kilogram cocaïne in beslag genomen.
Alle illegale waar is overgedragen aan de Amerikaanse kustwacht. Die is verantwoordelijk voor de verdere afhandeling van de zaak.