Tekst Haytze Teerink
Foto Defensie e.a.

x
Leestijd ± 30 seconden

Nederlandse bedrijven ontwikkelen satelliet voor Defensie

Nederlandse bedrijven presenteerden deze week hun bijdragen aan de zogeheten PAMI-1-satelliet. Zowel minister Ruben Brekelmans als staatssecretaris Gijs Tuinman liepen langs de verschillende stands om informatie uit te wisselen. De PAMI-1 wordt naar verwachting begin 2028 gelanceerd en moet voor Defensie vanuit de ruimte informatie vergaren. Die is niet alleen bedoeld voor eigen land, maar ook voor bondgenoten. De satelliet is de eerste van een serie.

De bedrijven kregen de gelegenheid de technologische bijdrage aan de PAMI-satelliet en het ruimtedomein toe te lichten. Ze hielden hun pitches bij Cosine in Sassenheim, een leverancier van meetinstrumenten en de primaire sensor van de PAMI-1 satelliet. 

Voor een militaire operatie zijn inlichtingen van groot belang, zeker gezien de huidige wereldwijde spanningen. Met camera’s en sensoren monitoren satellieten wat er op aarde gebeurt. De technologie daarvoor wordt momenteel op eigen grondgebied ontwikkeld.

Bron: Defensie

x
Leestijd ± 30 seconden

Nederland betreurt aanval Israël op Iran

Minister Ruben Brekelmans zegt de stap van Israël om Iraanse doelen aan te vallen te betreuren. “Wij vinden het van belang dat het nu niet verder escaleert”, zei de bewindsman namens het kabinet. Afgelopen nacht voerde Israël luchtaanvallen uit op ‘militaire en nucleaire doelen’ in Iran. Een van de doelwitten was de nucleaire faciliteit Natanz.

Volgens Israël ging het om preventieve aanvallen. Het land zegt te willen voorkomen dat Iran op korte termijn een kernmacht wordt. Op die manier zou het Israël aan kunnen vallen met nucleaire wapens.

Bij de aanval zijn enkele hoge Iraanse militairen en vooraanstaande nucleaire wetenschappers omgekomen. Ook zouden volgens Iran bommen op woonwijken terecht zijn gekomen, wat heeft geleid tot burgerslachtoffers.

Iran sloeg terug met een omvangrijke droneaanval. Die zegt Israël afgeslagen te hebben.

Bron: diverse media

x
Leestijd ± 25 seconden

Chinese J-15 komt wel erg dichtbij Japans toestel

De Japanse luchtmacht is de afgelopen dagen van wel erg dichtbij geschaduwd door China. Tijdens een patrouille boven de Stille Oceaan kreeg een Japanse P-3C bezoek van een Chinese J-15.

Het toestel vloog zo’n 40 minuten mee met de Japanse collega’s, waarbij het op een bepaald moment nog geen 45 meter afstand hield. De Japanse minister van Defensie spreekt van een “ongebruikelijke toenadering”. “Dit had kunnen leiden tot een ongeval. We hebben onze zorgen geuit en vriendelijk maar dringend gevraagd dit niet te herhalen.”

China zegt zich in een reactie aan de internationale regels te hebben gehouden. Het land wil juist dat Japan stopt met het in kaart brengen van reguliere militaire activiteiten van China. (Foto: Defensie Japan)

Bron: Navalnews.com

Foto gemaakt van een vliegtuig vanuit een ander vliegtuig.
x
Leestijd ± 30 seconden

Trump mag militairen ondanks uitspraak rechter in blijven zetten in LA

In Los Angeles wordt al dagen geprotesteerd tegen arrestaties van immigranten in de stad. President Donald Trump heeft hierop besloten de National Guard en mariniers naar de stad te sturen. Hij vindt dat gerechtvaardigd, omdat gouverneur Gavin Newsom de situatie niet onder controle zou hebben.

De staat Californië stapte hierop naar de rechter. Inzet van de National Guard is namelijk iets dat de gouverneur bepaalt en niet de president. Een federale rechter gaf de staat gelijk, maar de regering-Trump ging direct in beroep. Hangende de uitspraak daarvan, blijven de militairen actief.

Volgens Newsom wordt slechts een klein deel van de reservisten daadwerkelijk ingezet. De rest zou zonder instructies in overheidsgebouwen zitten. Ook zouden ze volgens de gouverneur geen eten en water hebben gekregen.

Bron: diverse media

x
Leestijd ± 30 seconden

Commando JFC Brunssum in Duitse handen

Het Allied Joint Force Command (JFC) Brunssum heeft sinds deze week een nieuwe commandant. De Duitse luchtmachtgeneraal Ingo Gerhartz nam het stokje over van de Italiaanse generaal Guglielmo Luigi Miglieta.

Het commandocentrum in Limburg is verantwoordelijk voor de verdediging van Centraal-Europa. Het geeft hiervoor onder andere leiding aan zes multinationale battlegroups die actief zijn in de oostflank van het NAVO-verdragsgebied. Daarnaast voert het JFC het commando over diverse missies en activiteiten waarbij de verdediging van he bondgenootschappelijk verdragsgebied en afschrikking een voorname rol spelen.

Onder leiding van generaal Miglieta onderging het JFC een belangrijke transformatie. Hierdoor kan het nog beter en adequater inspelen op een wereld die snel verandert en waar conflicten steeds dichterbij komen. Gerhartz wil deze ingezette weg vervolgen.

Bron: NAVO

Vlagoverdracht tijdens een commandowissel
x
Leestijd ± 30 seconden

Afweer en radarsystemen tijdens NAVO-top

De NAVO-top in Den Haag wordt vanaf zeker tien terreinen beveiligd met afweer- en radarsystemen. Een overzicht daarvan is gepubliceerd in de Staatscourant.

Plekken als voormalig Vliegbasis Valkenburg, een golfbaan in Rotterdam en de parkeerplaats van een golfbaan in Zoetermeer gelden in de periode van de top als militair object. Dat geldt ook voor parkeerplaatsen bij de stranden van Noordwijk, Katwijk en Wassenaar. Locaties van gasbedrijf NAM in Rotterdam en Noordwijk, de Kennemer Zweefvliegclub en een parkeerterrein in Nootdorp staan eveneens op de lijst.

Bewakers mogen op deze plekken geweld gebruiken om onbevoegden buiten de deur te houden. De beveiliging gaat dinsdag in en geldt tot 28 juni. De NAVO-top zelf is op 24 en 25 juni in het World Forum.

Bron: ANP

x
Leestijd ± 20 seconden

EOD laat duizendste bom ploffen

De Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) heeft dit jaar al 1.018 explosieven geruimd. De duizendste was afgelopen week.

De EOD staat 24 uur per dag klaar voor het ruimen van explosieven. Dat varieert van bommen uit de Tweede Wereldoorlog tot het onderzoeken van een verdacht pakketje op bijvoorbeeld een treinstation.

De dienst werd vorig jaar 2.455 keer ingezet om projectielen met ontploffingsgevaar te vernietigen. In totaal kwamen er in 2024 2.603 meldingen binnen.

Bron: Defensie

Een explosie
x
Leestijd ± 30 seconden

VS gaat militaire hulp aan Oekraïne afschalen

De Verenigde Staten trekken in de nieuwe defensiebegroting minder geld uit voor militaire steun aan Oekraïne. Dat zei defensieminister Pete Hegseth deze week tijdens een hoorzitting in het Congres.

“Deze regering heeft een andere kijken op het conflict”, zei de bewindsman. “Wij geloven dat een vreedzame oplossing via onderhandelingen in het belang is van beide partijen en ons eigen land. Vooral gezien alle concurrerende belangen in de wereld.”

Hoeveel lager het budget wordt, is nog niet bekend. Wel is duidelijk dat Hegseth in zijn plannen de lijn-Trump volgt. Hierbij komt Amerika op de eerste plaats. Het is evenmin onduidelijk wat invloed is van de plannen op de samenwerking met Nederland. Beide landen maken bijvoorbeeld deel uit van de internationale F-16-coalitie voor Oekraïne.

Bron: diverse media