Landmacht bereidt zich bij Bastion Lion voor op modern conflict

Militairen beklimmen een ladder
Slimmer vechten is met hightech en lowtech middelen de vijand verrassen.

Een dikke twee weken lang waren ze in Duitsland: de militairen van 13 Lichte Brigade. Tijdens Bastion Lion, de grootste landmachtoefening van het jaar, stond niet alleen de militaire paraatheid centraal. Het ging vooral ook om de mindset: de manier van denken en handelen binnen een nieuwe context van modern oorlogsvoeren.

Tekst: Defensiekrant | Foto’s: CLAS Communicatie

“We praten veel over mindset, maar het gaat erom hoe je die toepast in nieuwe situaties”, legt brigadegeneraal Gert-Jan Kooij uit. Hij is de commandant van 13 Lichte Brigade. “Dat vraagt om vechten om te winnen, werken als team, en ruimte geven aan ieders rol.”

De ontwikkelingen in oorlogsvoering gaan razendsnel. De oorlog in Oekraïne laat dat dagelijks zien. Kijk bijvoorbeeld naar de inzet van drones en counterdrones. Maar ook naar de technologie die zich in hoog tempo ontwikkelt. Die realiteit vraagt van militairen om slimmer te vechten en de tegenstander steeds een stap voor te blijven. “Daarom oefenen we hier concepten die morgen al inzetbaar zijn. Niet als proefballonnetjes, maar als realistische oplossingen”, zegt Kooij dan ook.

Militairen beklimmen een ladder
Links: De rivercrossing is een van de meest complexe militaire operaties denkbaar. Rechts: Tijdens Bastion Lion is zo realistisch mogelijk getraind met grote aantallen en levensechte gewonden.

Slimmer vechten

Wat deze oefening bijzonder maakt, is dat innovatie van onderaf komt. Soldaten brengen zelf ideeën in – van drones tot opblaasbare ‘decoy’-systemen – en voeren die daadwerkelijk uit. Slimmer vechten is hier geen slogan, maar een aanpak die direct tastbaar is.

Een opvallend onderdeel van Bastion Lion is het testen van legervorming op brigadeniveau. Zo zijn er daadwerkelijk reservisten opgeroepen en zijn uiteenlopende capaciteiten samengebracht. Denk hierbij aan vuursteun, luchtverdediging, geneeskundige zorg, logistiek en genie. Voor het eerst stonden er pantserhouwitsers op het oefenterrein bij Güz Altmark en werden complete logistieke ketens – tot aan Nederland – operationeel geïntegreerd.

linksboven: Militair last een deur open, terwijl een collega zijn wapen richt. Rechtsboven: Twee militairen met op de grond een drone. Linksonder: Een grote groep militairen luistert naar een leidinggevende. Rechtsonder: Twee militairen van voren gezien, de linker richt zijn wapen.
Linksboven: Pantsergenisten zorgen ervoor dat de infanterie door kan. Rechtsboven: Commandant Kooij gaf zijn eenheid de opdracht hoe de vijand moest worden bestreden. Linksonder: Er zijn zo’n 200 drones ingezet. Rechtsonder: In een van de scenario’s is de nauwe samenwerking tussen luchtverdediging en grondtroepen getraind.
een militair zit naast een muurtje.
Drones zijn niet meer weg te denken van het slagveld en waren overal in Bastion Lion te vinden, op elk moment.

Mensen maken het verschil

In totaal namen 4.500 militairen, 1.800 voertuigen en 200 drones deel aan Bastion Lion. “Wat het verschil maakt, zijn de mensen”, zegt Kooij. “Iedereen treedt op vanuit zijn eigen rol. Vraag het aan een drone-operator en die zegt: ‘Mijn taak is dit, zodat een ander straks dát kan doen.’ Die betrokkenheid, dat is wat telt.”

Bij Bastion Lion is het NATO Force Model beoefend. Hierbij bereiden eenheden zich voor om zich razendsnel richting de oostgrens te kunnen verplaatsen, mocht de situatie daarom vragen. Eenmaal ter plaatse bouwen ze vervolgens de verdediging op. Die verdediging sloeg in deze oefening om in een bevrijdingsoffensief, een scenario dat realistisch en actueel is in het licht van de huidige dreigingen.

“Zijn we er klaar voor?” herhaalt de generaal de veelgestelde vraag dan ook. “We zijn gereed, maar klaar ben je nooit. We moeten altijd beter worden.”

Een enorme groep militairen op de rug gezien, enkelen staan op een voertuig.
Op 16 april stond het hele Brigade Combat Team tijdens een bijzonder appel stil bij het verlies van soldaat der eerste klasse Delano. Hij kwam door een noodlottig ongeval om tijdens de oefening.